Užitočné rady

Základné technické znalosti

Základné technické znalosti pre nabíjanie elektromobilov

Nabíjací výkon: Koľkými kilowattmi (kW) dokáže moje e-auto nabíjať?
Doba nabíjania: ako dlho trvá nabitie môjho elektrického vozidla?
Dojazd: Ako ďaleko sa môžem dostať s plne nabitou batériou?

Nabíjacia kapacita elektromobilov

Čím vyššia, tým rýchlejšie môžete nabíjať

Na výpočet nabíjacieho výkonu potrebujete počet fáz, napätie (vo voltoch) a prúd (v ampéroch) vášho elektrického pripojenia pre nabíjaciu stanicu. Domáce spotrebiče zvyčajne využívajú len jednu fázu, ale elektromobily možno nabíjať aj dvoj- alebo trojfázovo. Týmto spôsobom dvojnásobný alebo trojnásobný výkon dosiahne vozidlo s rovnakou úrovňou prúdu.

Ako sa vypočíta nabíjací výkon?

Nabíjací výkon (jednofázový striedavý prúd):
nabíjací výkon (3,7 kW) = fázy (1) * napätie (230 V) * prúd (16 A)

Nabíjací výkon (trojfázový, trojfázový striedavý prúd), hviezdicové zapojenie:
nabíjací výkon (22 kW) = fázy (3) * napätie (230 V) * prúd (32 A)

V príklade výpočtu:

Ak chcete dosiahnuť nabíjací výkon 22 kW , vaša elektroinštalácia musí byť navrhnutá na trojfázové nabíjanie prúdom 32 ampérov .

Príklad VW e-Golf:

VW e-golf je možné nabíjať výkonom 7,4kW ale iba jednou fázou. Preto je potrebné pre plný výkon nabíjať nabíjacou stanicou s možnosťou nabíjania 22kW a 32A pre tri fázy. V tomto prípade nabíjacia stanica dokáže nabíjať cez jednu fázu 7,4kW (22kW / 3 fázy).

Dôležité je preto vedieť, akým počtom fáz dokáže byť Vaše vozidlo nabíjané a akým maximálnym výkonom.

Čo ovplyvňuje výkon nabíjania?

Aj faktory, ako je teplota batérie, môžu ovplyvňujú výkon nabíjania. Ak je teplota príliš nízka alebo príliš vysoká, výkon nabíjania sa zníži, aby sa ochránila batéria. To sa môže vyskytnúť najmä v chladných zimných dňoch. Preto odporúčame nabíjať batériu ihneď po dlhšej jazde a nečakať do druhého dňa, keď batéria opäť vychladne.

Úlohu zohráva aj stav nabitia batérie. Čím je plnšia, tým pomalšie sa batéria nabíja. Na dosiahnutie vysokého výkonu sa odporúča nabíjať od 20 do 80 percent SoC (stav nabitia).

Doba nabíjania elektromobilov

Dobu nabíjania si jednoducho vypočítate tak , že kapacitu batérie vydelíte nabíjacím výkonom vášho elektromobilu. Pri Tesle Model 3 to znamená: 75 kWh delené 11 kW výsledky za 7 hodín. Nabíjací výkon však nie je počas procesu nabíjania konštantný, ale môže byť obmedzený v závislosti od stavu batérie. Z tohto dôvodu je lepšie pridať k výpočtom aspoň pol hodiny.

V našom príklade vyššie, VW e-Golf, je nabíjací výkon len 7,4 kW a veľkosť batérie je 35,8 kWh. Výsledkom nášho výpočtu je doba nabíjania približne 5 hodín pri maximálnom výkone.

Ako sa vypočítava doba nabíjania?

Doba nabíjania = kapacita batérie / nabíjací výkon
Príklad: 7 h = 75 kWh / 11 kW

Späť na zoznam