Užitočné rady

Typy elektromobilov

Aké sú technológie elektrických pohonov?

Technológie elektrických pohonov sa počas viacročného vývoja ustálili v roku 2018 na štyroch najpoužívanejších a najrošírenejších modeloch. Odlišujú sa najmä tým, či ide o kombináciu elektrického a spaľovacieho pohonu, ale aj ďalšími technickými riešeniami.

Hybrid (HEV)
Používa kombináciu benzínového a elektrického pohonu. Vozidlo je vybavené malou batériou, ktorá dokáže automobil v čisto elektrickom režime poháňať 2-3 km. Batéria sa dobíja rekuperáciou pri spomaľovaní a brzdení alebo počas jazdy z prebytku výkonu.

Dokáže uložiť energiu, ktorú iné vozidlá premenia pri brzdení na teplo. Pri ustálenej jazde, napríklad v obci, ju využíva na pohon vozidla pri vypnutom spaľovacom motore. Elektromotor pri akcelerácii pomáha a znižuje tým spotrebu paliva.

Plug-in hybrid (PHEV)
Pohon využíva v princípe rovnaký systém ako hybrid. Hlavným rozdielom je väčší akumulátor, ktorý možno dobíjať zo siete. Ten zabezpečuje čisto elektrickú jazdu na vzdialenosť cca 40-60 km. Pri dlhšej jazde vozidlo nie je vďaka spaľovaciemu motoru odkázané na dostupnosť nabíjania. Plug-in hybrid môže fungovať aj ako bežný hybrid s nabíjaním batérie za jazdy.

Elektromobil (BEV)
Ako jediný zdroj energie využíva akumulátor. Možno ho nabíjať z bežnej 230 V zásuvky, nástennej nabíjačky a väčšinu modelov aj pomocou jednosmerného prúdu na rýchlonabíjacích staniciach. Elektromobil počas jazdy využíva rekuperáciu, vďaka ktorej uchováva energiu z brzdenia či jazdy z kopca. Nové modely majú dojazd viac ako 400 km.

Rekuperácia v elektromobile znamená, že sa kinetická (pohybová) energia premieňa na energiu elektrickú, a to počas brzdenia alebo spomaľovania vozidla. Elektromobily majú vďaka rekuperácii rýchlejší nástup brzdného účinku.

Zdroj: www.pcrevue.sk, Ročenka elektromobility 2019
Späť na zoznam