Užitočné rady

Prečo potrebujem Wallbox?

Webasto banner

Prečo potrebujem nabíjaciu stanicu pre svoje vozidlo?

Výhody nabíjacej stanice

Prídete domov, zapojíte svoj elektromobil do domácej zásuvky pomocou príslušného nabíjacieho kábla Typu 2, cez noc ho nabijete a ráno nasadnete do plne nabitého elektromobilu. Toto je každodenný scenár majiteľov elektromobilov, ktorí nenabíjajú na nabíjacej stanici. Čo sa však stane s vašou domovou inštaláciou, ak váš elektromobil plne zaťaží domácu zásuvku pri nabíjaní 10 hodín alebo dlhšie?

Nabíjanie e-automobilu v domácej zásuvke zodpovedá varu vody po dobu 10 hodín.

Vezmite si ako príklad Nissan Leaf

Nabíjací výkon kábla Nissan Leaf v domácej zásuvke (2,3 kW) možno prirovnať k výkonu rýchlovarnej kanvice. Na úplné nabitie batérie Nissanu Leaf (24 kWh) potrebujete približne 10 hodín v domácej zásuvke. V e-aute s väčšou batériou, napríklad Audi e-tron s 86 kWh, by to trvalo aj viac ako 40 hodín.

To zodpovedá kanvici, ktorá bola v prevádzke viac ako 10 hodín. Urobili by ste to do domácej zásuvky? Odpoveď je pravdepodobne „nie“. Ale prečo nie? Elektromobil sa nabíja niekoľko hodín s nabíjacou kapacitou 2,3 ​​kW a naplno tak využije maximálny výkon vašej domácej zásuvky. Elektrická zásuvka ale na to ale nie je určená.

Nabíjanie elektromobilu nie je porovnateľné s väčšinou iných elektrických predmetov, ktoré sa nabíjajú každý deň v zásuvke, ako je napríklad smartfón, ktorý sa nabíja približne 0,002 percenta nabíjacieho výkonu elektromobilu v domácej zásuvke. Menej v porovnaní s nabíjacou kapacitou elektromobilu spotrebujú aj väčší spotrebitelia v domácnosti, ako je napríklad fén alebo vysávač s výkonom 1,5 kW. Treba si najmä uvedomiť, že fén či vysávač čerpá elektrinu zo zásuvky pri plnej záťaži len niekoľko minút, ale elektromobil je zapojený a nabíja sa niekoľko hodín.

Vedenia a najmä prechody v rozvodných skriniach sa ohrievajú až veľmi zahrievajú, čím dlhšie prúdi prúd a hrozí nebezpečenstvo požiaru kábla . Ak elektromobil pripojíte k staršej zásuvke alebo domovej inštalácii, nebezpečenstvo je ešte zreteľnejšie. V lepšom prípade vyhorí poistka, inak sa roztopí zásuvka alebo kábel.

Nabíjajte rýchlo a bezpečne pomocou nabíjacej stanice

Riešením pre majiteľov elektromobilov je nabíjacia stanica alebo wallbox pre ich elektromobil. Nabíjacia stanica je prispôsobená nabíjaciemu výkonu vašej elektrickej inštalácie a informuje váš elektromobil o maximálnom prúde (napr. 16 A na fázu), ktorým sa môže nabíjať. Nabíjacia stanica je elektrikárom prispôsobená nabíjacej kapacite vašej domovej inštalácie. V prípade potreby elektrikár rozšíri elektroinštaláciu tak, aby ste dosiahli požadovaný nabíjací výkon vášho elektromobilu.

Wallbox vám umožní nabíjať pohodlne a inteligentne

Okrem bezpečného a rýchleho nabíjania získava vodič elektromobilu ďalšie pohodlie. Ak svoj elektromobil používate pravidelne, musíte ho nabíjať každý deň a nechce sa vám zakaždým vyťahovať z kufra nabíjací kábel Typu 2 (ktorý by ste mali mať vždy pri sebe pre „prípady núdzového nabíjania“). S nabíjacou stanicou sa zástrčka jednoducho vyberie z wallboxu a zapojí sa do elektrického auta. Nabíjaciu stanicu je možné využívať aj inteligentne pripojením k vlastnému fotovoltaickému systému . Prebytočnú slnečnú energiu je možné využiť na nabíjanie elektromobilu.

Späť na zoznam