Užitočné rady

Uvažujete o EV?

Premýšľate nad kúpou elektromobilu ale nie ste si úplne istý, či je elektrické vozidlo vhodné pre Vás a Váš životný štýl? Keďže sú elektromobily ešte stále pomerne novou technológiou, existuje veľa otázok. Dovoľte nám pomôcť Vám s niekoľkými odpoveďami na najčastejšie otázky, ktoré kladie väčšina potenciálnych majiteľov elektromobilov.

1: Elektrické alebo hybridné. Ktoré je pre mňa výhodnejšie?

Každé má svoje klady a zápory – dôležité je vedieť, aký máte životný štýl a každodenné potreby.

Ak počas dňa prejdete iba pár desiatok kilometrov, väčšinu v mestách a bývate v rodinnom dome, prípadne máte možnosť nabíjania vozidla v práci, je elektromobil pre Vás tou správnou voľbou.

BEV – batériové elektrické vozidlá obsahujú iba batérie a elektromotor .

Ak nechcete byť obmedzovaní a týždenne najazdíte niekoľko stoviek kilometrov, prípadne nemáte možnosť domáceho nabíjania, ani nabíjania v práci, je pre Vás určite lepšie využiť výhody plug-in, prípadne hybridného elektromobilu.

PHEV – plug-in hybridné vozidlá obsahujú okrem batérie a elektromotora aj klasický spaľovací motor

2: Čo potrebujem vedieť o batérií?

Batérie v EV prešli dlhú cestu vďaka technologickému pokroku v posledných rokoch. Dôležité je vedieť, že batérie sa dodávajú v rôznych veľkostiach a kapacitách. Dojazd elektromobilu je preto vo výraznej miere ovplyvnený najmä kapacitou použitej batérie, ale aj váhou vozidla, spôsobom jazdy, aerodynamického odporu, atď. Výkon batérie je uvádzaný v kilowatthodinách, alebo kWh. To znamená, že čím vyššie číslo kWh, tým viac kilometrov môžete prejsť na plné nabitie.

3: Ako budem nabíjať svoje elektrické auto doma?

Nabíjanie elektromobilov je možné aj cez štandardnú elektrickú zásuvku v domácnosti. Tento spôsob nabíjania je ale pomalý, a pri dlhodobom nabíjaní z klasickej zásuvky hrozí riziko skratu, prípadne zhorenia. Dobitie EV na dojazd 100km trvá cez štandardnú zásuvku približne 5 hodín. Pre urýchlenie nabíjania vozidla v domácnosti slúžia nabíjacie stanice, ktoré okrem zvýšenia rýchlosti nabíjania ponúkajú aj bezpečnosť a pohodlnosť ovládania. Pomocou tohto typu nabíjania môžete Váš elektromobil nabíjať až 7 x rýchlejšie ako z bežnej domácej zásuvky.

4: Koľko stojí nabíjanie EV doma?

Nabíjanie elektromobilu v domácnosti patrí medzi najefektívnejšie a najlacnejšie zároveň. Štandardné nabíjanie striedavým prúdom AC (z domácej nabíjacej stanice) je nie len šetrné k batérií vozidla, ale vďaka priemernej domácej tarife elektrickej energie stojí nabíjanie vozidla v priemere 2,5€/100km. V prepočte na spotrebu paliva to je približne 1,6 litrov na 100km.

5: Ako to je s nabíjaním na cestách?

V súčasnej dobe získavajú elektromobily vysokú popularitu a rovnako rýchlo sa rozširuje aj sieť verejných nabíjacích bodov. Už dnes ponúka mnoho zamestnávateľov a firiem nabíjacie stanice pre svojich zamestnancov a partnerov ako benefit, a tento počet sa bude neustále zvyšovať.

Verejné nabíjacie body nájdete jednoducho pomocou rôznych mobilných aplikácií, ktoré Vám nájdu najbližšie miesto. Viaceré automobilky už majú evidenciu týchto verejných nabíjačiek implementovanú vo svojich navigáciách.

Späť na zoznam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.